Національний університет біоресурсів і природокористування України відповідно до статусу вищих навчальних закладів має IV рівень акредитації, є закладом дослідницького типу, який провадить освітню, науково-дослідну, науково-інноваційну, навчально-виробничу та інформаційно-консультаційну діяльність, спрямовану на вивчення сучасних проблем науки про життя і навколишнє природне середовище, використання, відтворення та збалансований розвиток біоресурсів наземних і водних екосистем, запровадження новітніх природоохоронних агро- і біотехнологій, технологій відродження безпечності та родючості ґрунтів, енергозберігаючих агротехнологій, екологічного і правового менеджменту в сільській місцевості, здійснення моніторингу і контролю за дотриманням стандартів, якістю і безпекою сільськогосподарської продукції, продуктів її переробки та довкілля.
Національний університет біоресурсів і природокористування України є одним із провідних закладів освіти, науки і культури в Україні.
У 3-х навчально-наукових інститутах та 13-ти факультетах базового закладу університету (м. Київ) і в 10-ти відокремлених підрозділах НУБіП України – регіональних вищих навчальних закладах І-ІІІ рівнів акредитації навчається понад 26 тис. студентів та більше 600 аспірантів, докторантів і пошукувачів.
Навчальний процес і наукові дослідження в Університеті забезпечують понад 2600 науково-педагогічних і педагогічних працівників, у тому числі біля 300 професорів і докторів наук, понад1000 доцентів і кандидатів наук.
До складу Університету входять такі структурні підрозділи:
- навчально-наукові інститути;
- факультети;
- кафедри;
- науково-дослідні інститути, в тому числі:
• Український науково-дослідний інститут сільськогосподарської радіології;
• Українська лабораторія якості і безпеки продукції АПК;
• Науково-дослідний та проектний інститут стандартизації і технологій екобезпечної та органічної продукції (м. Одеса);
- навчальні, навчально-наукові, науково-дослідні, проблемні науково-дослідні, проблемні наукові, навчально-науково-виробничі лабораторії;
- вищі навчальні заклади I-III рівня акредитації:
• Бережанський агротехнічний інститут (Тернопільська обл.)
• Ніжинський агротехнічний інститут (Чернігівська обл.)
• Ірпінський економічний коледж (Київська обл.)
• Немішаївський агротехнічний коледж (Київська обл.)
• Боярський коледж екології і природних ресурсів (Київська обл.)
• Заліщицький аграрний коледж ім. Є.Храпливого (Тернопільська обл.)
• Бобровицький коледж економіки та менеджменту ім. О. Майнової (Чернігівська обл.)
• Мукачівський аграрний коледж (Закарпатська обл.)
• Бережанський агротехнічний коледж (Тернопільська обл.)
• Ніжинський агротехнічний коледж (Чернігівська обл.)
- навчально-дослідні господарства та дослідні станції;
- інші структурні підрозділи.
Очолює Національний університет біоресурсів і природокористування України Ніколаєнко Станіслав Миколайович, доктор педагогічних наук, професор.
Народився 9 лютого 1956 року в с. Богданівка Знам’янського району Кіровоградської області. Закінчив Українську сільськогосподарську академію за спеціальністю інженер-механік (1978 р.), інженер-педагог (1980 р.). У 1991 році закінчив Одеський інститут політології та соціології. Трудову діяльність розпочав викладачем Кіровоградського сільськогосподарського технікуму. Після отримання педагогічної освіти викладав механізацію тваринництва у Каховському радгоспі-технікумі. Згодом очолив Красноперекопське профтехучилище. У 1991 - 1994 роках — заступник начальника Херсонського обласного управління освіти, доцент кафедри механізації сільського господарства Херсонського сільськогосподарського інституту.
Народний депутат України кількох скликань, голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, у 2005-2007 роках Міністр освіти і науки України, голова Громадської Ради освітян і науковців України. Розробник і автор ряду законів, зокрема щодо запровадження єдиного фіксованого податку у сільському господарстві, меліорації земель, збереження і розвитку профтехосвіти і вищої школи. Багато зробив для соціального захисту вчителя і науковця, студента. Є автором більше 120 наукових публікацій та 12 книг.
З 2009 року працював професором кафедри вищої освіти та права Університету менеджменту освіти Національної академії педагогічних наук України.
29 серпня 2014 року обраний ректором Національного університету біоресурсів і природокористування.